Ájurvédské centrum Budiž blaho...

Ájurvédská bylinná pára - svedan box

SvedanPoužívání Svédan boxu je podle staroindické nauky o životě - Ajurvédy  známo již několik tisíciletí před Kristem. Jde o parní lázeň, ve které dochází k rovnoměrnému prohřátí celého těla kromě hlavy. Prohřátím celého těla, především po masáži olejem , dochází k vylučování škodlivých látek - toxinů a k vstřebávání oleje do pokožky. 

Člověk leží v dřevěném boxu na roštu, přes který zdola prochází pára aromatizovaná bylinkami. Voňavá pára vyplňuje uzavřený prostor boxu, celé tělo se postupně prohřívá, otevírají se póry, odchází toxiny, vstřebává se olej z předešlé masáže a dochází k velice příjemnému pocitu celkového uvolnění.

Nejdůležitější je, že hlava po celou dobu zůstává mimo uzavřený box, člověk vdechuje vzduch o běžné pokojové teplotě a nedochází k nežádoucímu přehřívání plic, hlavy a mozku.

 

Indikace

kašel, škytavka, astma, celková únava, bolesti uší, zhoršení hlasu, ochrnutí těla, únava svalů, napětí břicha, zácpa a potíže s močením, ztuhlost hrudníku, zad, pasu, pánve, nohou kolen a kotníků, otoky mužských pohlavních orgánů.

Kontraindikace

závislost na alkoholu, těhotenství, průjem, cukrovka, hemeroidy, suchá kůže, epilepsie, chorobná žízeň, hněv, smutek, žloutenka, plicní a srdeční nemoci, otoky stehen, alergie na byliny.

Doporučená doba pobytu ve Svédan boxu je přibližně 15 minut. V průběhu pobytu několikrát kontrolujeme puls. Po ukončení procedury zjistíme při oblékání, že olej z předcházející masáže obvykle zcela zmizel, vstřebal se do pokožky. Ve Svédan boxu se tělo zbaví toxinů a dokonale se uvolní, pleť je měkčí, pružnější a pěkně se leskne. Na udržení pohyblivosti uvolněných svalů a kloubů je velmi vhodné provádět denně protahovací a uvolňovací cviky.

Hlavním cílem procedury ve Svédan boxu je dokonalé dýchání a protahování svalů, druhým cílem je dosažení pohyblivosti kloubů, třetím je uzdravení systémů v těle (tj. dýchacího, trávícího, oběhového a dalších), čtvrtým cílem je harmonie těla a mysli - ajurjóga a pátým cílem je poznání.